Милионските бизниси на вевчанската фамилија

by Фокус 12:49
12:49

Како што се ближи крајот на актуелната владејачка гарнитура, така од ден на ден, на виделина излегуваат сѐ поголем број докази за злоупотреби на јавните пари, за изедначување на партијата и државата, за невидениот непотизам во највисоките структури на власта, но и за неправдите со кои се соочува најсиромашниот слој од населението.

Потврда за тоа е минатонеделната распределба на социјалните станови во Прилеп, Ресен и во Демир Хисар, кога на мистериозен начин од прелиминарните листи објавени 4 месеци порано, „исчезнаа“ триесетина граѓани.

- Advertisements -

Тоа што становите ги градеше фирма чиј сопственик е градоначалникот на Вевчани, Цветомир Угриновски, кој, пак, е во тесна роднинска врска со пратеникот Крсто Мукоски и со експратеникот Александар Спасеновски, целата приказна ја прави уште поинтересна

Пишува
Зоран МИЛОШЕСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”