Љупчо Николовски: Груевски нема да се врати за премиер, туку ќе одговара за криминал од над 5 милијарди евра!

by Фокус 12:46
12:46

Шефот на кабинетот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и еден од неговите најблиски соработници, Љупчо Николовски, беше најприсутен во јавноста од сите опозициски членови во Владата, како дополнителен заменик-министер за земјоделство, од каде што излегоа дузина афери, главно поврзани со злоупотреба при распределбата на земјоделското земјиште и селективното делење на субвенциите.

Во интервју за „Фокус“, тој вели дека овој модел на организација на владата, со заменици со право на вето и право на увид во документацијата во министерствата поврзани со изборите, се покажал како неуспешен, но во секој случај присуството на опозицијата во владата разоткри дел од криминалите во овие ресори.

- Advertisements -

Сепак, според него, излез од политичката криза повторно треба да се бара во слично организирана влада, која мора да го спроведе во целост договорот од Пржино, за да се одржат фер и демократски избори

Разговараше
Влатко СТОЈАНОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”