Куририте бараат слобода за да шират говор на омраза

by Фокус 13:18
13:18

Сител, Канал 5, Алфа, МТВ итн. треба да се ослободат, а не да се уништат, ниту, пак, недај Боже да се преземат.

Колку и да е голема омразата кон тоа што го прават, нашата цел, на граѓаните кои сакаат слобода, демократија и правда е тие да се упристојат, елементарно да се професионализираат, да запрат да блујат оган.

- Advertisements -

Нив треба да ги лекуваме, да ги ставиме на професионална, европска, демократска терапија а не да ги земаме на нишан.

Разликата помеѓу пастирот и опозициската политичка елита која има ниет да дојде на власт, треба да се состои токму во тоа – да ја поттикне слободата на говорот и професионализмот на овие медиуми, да им подаде рака а не да ги прогласува за душмани

Пишува
Зоран ДИМИТРОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”