Крвавиот пир на режимот на Ердоган

by Фокус 10:00
10:00

Убиството на обвинителот Мехмет Селим Кираз во полициската акција против неговите киднапери од Револуционерниот народно-ослободителен фронт ќе ја заостри диктатурата во Турција.

Кираз беше петти по ред обвинител за случајот на14-годишниот Беркин Елван, кој на протестите во 2013 година беше погоден во глава од полицаец со солзавец и остана 269 дена во кома.

- Advertisements -

Почина на 11 март 2014 г. Оттогаш за Беркин немаше правда, а киднаперите на обвинителот се обидоа да ја побараат по насилен пат.

Иако во полициската акција не успеа да го заштити обвинителот, власта реши да ги засили мерките против тие што ѝ пружат отпор и да ги ограничи демонстрациите.

Пишува
Сенада ИБРАИМОВА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”