Груевски сака да си ја спаси кожата преку олигарсите на Путин

by Фокус 17:50
17:50

Деновиве кога режимот на Путин славенички ја одбележа годишнината од руската анексија на Крим, а Европската унија и САД ги продолжија санкциите против официјална Москва поради тоа што не придонесуваат доволно за мир во Украина, премиерот Груевски стави потпис на првата гасоводна цевка со руско и македонско знаме, означувајќи го почетокот на изградбата на магистралниот гасовод Клечовце – Штип, од проектот за изградба на Националниот гасоводен систем во Македонија.

Иако какво било јавно геостратегиско позиционирање на Македонија под водство на Владата на Груевски контра евроатлантските аспирации и свртување кон Исток и Москва, не е можно поради опасност од етничка поделба и конфронтација, односно украинско сценарио во државата, не е исклучено Груевски, доколку биде силно притиснат од Запад, да побара економски или финансиски воздух за својата сатрапија токму од Путин.

- Advertisements -

Пишува
Зоран ДИМИТРОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”