Груевски му објави тотална војна на образованието

by Фокус 17:30
17:30

По четири месеци залудни преговори со Министерството, СОНК повторно го активира генералниот штрајк за 20 јануари, со што очекува околу 30.000 членови да го кренат својот глас против лошите реформи во образованието, казните за наставниците, екстерното тестирање.

Зголемувањето на платите воопшто не било ставено на дневен ред, а македонските просветари имаат најниски плати во регионот – 12.000 денари добиваат негувателките, 18.000 воспитувачките, 21.000 наставниците.

- Advertisements -

Ќе го победат ли просветните работници конечно стравот, ако се има предвид дека веќе се подготвуваат контрасиндикати и штрајкбрехери?

Студентите на протестот го нарекоа Собранието, местото на злосторот, каде што се изврши погреб на високото образование.

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”