Дали НАТО ќе ја спасува Македонија?

by fokus 14:14
14:14

Ако криминалниот режим на Груевски веќе не произведува стабилност и не може да гарантира меѓуетнички мир, ако тој режим веќе ја изгуби политичката легитимација на македонските Албанци, тогаш е загрозена и регионалната безбедност и тоа е силен сигнал за ЕУ и НАТО, не само да му ја ускратат поддршката, туку и да ја признаат македонската влада што ќе ја формираат опозицијата и албанските партии, со или без мандат од Иванов.

Таа влада потоа може да го повика НАТО да го штити мирот во Македонија

- Advertisements -

Пишува
Зоран ДИМИТРОВСКИ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”