Да не беше висока политика „Скопје 2014“ ќе беше за на психијатрија

by Фокус 18:30
18:30

Борис Дежуловиќ ни призна дека не знаел оти во Македонија има толку публика и дека неговите колумни и коментари се читани.

Тој е хрватски новинар и писател, кој два дена гостуваше во Македонија како член на жирито за новинарската награда „Жан Моне“, која ја доделува Европската делегација во Скопје.

- Advertisements -

Освен што доделуваше награди, тој имаше предавање пред студентите по новинарство, а искористи можност да ја промовира книгата „Во потрага по загубеното време“.

Некаде меѓу обврските и слободните активности, ексклузивно за „Фокус“ зборуваше за узурпацијата на новинарството, искривувањето на вистината и за погрешниот правец на државите водени од националисти.

Инаку, последните три години живее во село кај Сплит, прави вино, ракија и маслиново масло.

Не испушта да лови риба.

Слободното време го користи за пишување

Разговараше
Љубиша АРСИЌ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”