Болничарот Миле Смилевски „нокаутира“ на Токсикологија

by Фокус 12:20
12:20

Експремиерот Никола Груевски не пропушта можност во јавноста да истакне дека е голем љубител на боксот, вештина со која уште како дете го заразил неговиот вујко Јордан Мијалков, поранешен министер за внатрешни работи.

Тој во неколку интервјуа досега ја има истакнато страста кон овој спорт, а честопати во своите политички говори на митинзите се споредува со познатите светски боксерски имиња, како Мохамед Али, и го избира противникот што треба да го нокаутира.

- Advertisements -

Ако вујкото Мијалков е тој што го заразил со овој спорт, Миле Смилевски е тренерот кој цели пет години го тренирал лидерот на ДПМНЕ.

Кој е човекот што го научи Груевски на благородната боречка вештина? Зошто не се појавува во јавноста?

Како од обичен болничар, стана „управител од сенка“ на клиниката за Токсикологија?

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”