Арбен Таравари: Тодоров остави незадоволни пациенти, фрустрирани лекари и огромни долгови

by fokus 14:13
14:13

Арбен Таравари е новиот министер за здравство, која доаѓа од скопската Клиника за неврологија, каде што работи како невролог. Тој е виш научен соработник на скопскиот Медицински факултет, а истовремено е и генерален секретар на Алијансата за Албанците, од чии редови седна на министерското столче.

Таравари е еден од лекарите, кој жестоко ги критикуваше здравствените политики што ги спроведуваше владата на ВМРО-ДПМНЕ, а беше и дел од штрајкот на лекарите во 2012 година, кога повеќе од 50 дена, 1.500 лекари-специјалисти протестираа против проектот плаќање по успешност.

- Advertisements -

Тој најави дека проектот ќе биде укинат, исто така економските директори одат во историјата, а ќе се прави и финансиска ревизија за набавката на медицинската опрема, која чинеше над 100 милиони евра

Разговараше
Ирена МУЛАЧКА

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”