Ако не успееше референдумот од 1991, Македонија ќе беше во НАТО и пред портите на ЕУ, а Груевски брокер во „Југобанка“!

by fokus 13:01
13:01

Кога Владата на Бучковски брзаше да го признае Косово и да ја поведе Македонија во НАТО и ЕУ, силите на наци-болшевизмот застанаа зад Никола Груевски, кој во Македонија дојде на крилата на еден друг вистински референдум, неуспехот да се спречи територијалната поделба на Македонија од 2004-та и еден замислен референдум – желбата на Македонците за „второ полувреме“ и реванш кон Албанците за настаните од 2001.

Таа скриена „лесковачка-муќкалица“ идеологија, како и мега-проектот за античка преродба е директна интервенција во историскиот мозок на Македонецот каква што тајните службите на Милошевиќ можеле само да сонуваат.

- Advertisements -

Поради сето ова, денес можеме слободно да кажеме дека она што не му успеа на српскиот вожд со „лисецот“ Глигоров, Груевски денес маестрално го реализира. Вториот, скриен, геополитички дел од референдумското прашање од 1991 – Македонија да склучи сојуз со анти-НАТО и антизападните сили на Балканот – во Република Српска, во Русија и во Белград, пастирот успешно го остварува веќе една деценија.

Пишува
Зоран ДИМИТРОВСКИ

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”