970

  СВОЗ, ЗАКАЧАЛКА И МВР
  Пред шест-седум години се отепував од смеење кога Мирка Велиновска нѐ убедуваше дека никако не смееме да оставиме капут на закачалка во кафеана. Тогаш ми беше забавна ваквата „теорија“, денес, пак, ѝ оддавам признание за советот.

  СТАВРИЌ ВО АПС, СОФИЈАНОВА ВО ПАРЛАМЕНТ
  Синдикалниот лидер на лекарите што штрајкуваа сега е во апс. Штрајкбрејкерите, пак се во собрание. Е, па ИМА РАЗЛИКА. А, јавноста? Таа со право се сомнева!

  ФОРЕНЗИКА РАБОТИ, ЗВРЛЕВСКИ ПРАЗНУВА
  Првичните резултати покажале целосно совпаѓање на гласот од посочената снимка со гласот на Груевски позајмен од други говори и изјави. На ред е обвинителството да ја чуе снимката.

  КАДЕ ИСЧЕЗНАА ДОНАТОРИТЕ?
  Додека за кампањата на Иванов можеме да прочитаме имиња и презимиња на над 1.500 лица што донирале, за парламентарните избори ВМРО-ДПМНЕ засега нема наведено име на ниту еден донатор!

  ФИНАЛНА ПРЕСМЕТКА ВО СДСМ
  Зошто, на пример, СДСМ, заедно со своите коалициски партнери, во догледно време не би излегол со влада во сенка, или влада од асфалт, чиј премиер би бил токму Стево Пендаровски?

  НИЕ И УКРАИНА
  На прв поглед, војната во Украина и поразот на СДСМ во Струмица на Зоран Заев, немаат многу допирни точки. Но, на втор поглед, оној длабинскиот, барем еден принцип ги поврзува.

  АНТИДИСКРИМИНАЦИЈА НА МАКЕДОНСКИ НАЧИН
  Кога ќе згрешат критичките медиуми, антидискриминаторите експресно си ја вршат работата, меѓутоа кога во прашање е „пријателски“ медиум, Душко Миновски и неговите колеги молчат.

  РОДНИНИ БИЗНИС ЦАРЕВИ
  Каква е поврзаноста меѓу „Скрин медиа“ и „Еуровиа“, од една и „интегративците“ на Ахмети, од друга страна? Дали овие фирми ги наплаќале своите услуги со јавни пари, директно или посредно?

  ЕКОНОМСКА ДИКТАТУРА
  Во услови кога на државата ѝ остана навика да влијае и во економијата и во сите пори на општеството, државата освен што е влијателна, станува и диктаторска, смета академик Беџети.

  ЦРНА СТАТИСТИКА НА СМРТНОСТ
  Ниту фрапантните податоци на ЕВРОСТАТ, дека државата пред две години беше на топ-листата по стапката на смртност на доенчиња не беа доволен предизвик министерот да преземе радикални мерки!

   

  Колумни:

  Ана ПАНОВСКА
  Драги госпоѓи, зар не ја знаете изреката: „Во куќа на обесен, за јаже не се збори!“? Затоа не зборете го Уставот, тој веќе одамна е обесен на ѕидот во Уставниот суд, како симбол на една некогашна домаќинска куќа.

  Синоличка ТРПКОВА
  Упорните и бескомпромисните борци за човекови права, слобода и за демократија веќе не му се потребни на народот. Не му е потребен некој што ќе му ги отвора затворените очи.

  Рамадан РАМАДАНИ
  Чувството на спласнување може да се прошири и да потрае, што би рекле од американската амбасада: граѓаните да изгубат доверба во демократскиот процес.

  Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.