1416

by fokus

Новиот број на „Фокус“ можете да го купите и во електронски формат на овој линк

ОД КАЛ ДА Е, ДУИ ДА Е!
Додека на Калето се збунети и не им се верува дека при очи ги прават слепи, ДУИ го засилува походот кон освојување на обвинителството.

7 ДЕНА
Секоја влада во првите година-две беше колку-толку пристојна. Потоа постепено се опиваше од моќта. И стигнуваа до фазата кога идеја водилка им беше „само небото ни е лимит“.

НОЖ ВО ГРБ
Ако Мицкоски остане на тврдиот став да не учествува во процесот за уставни измени, тогаш се разработуваат и резервни планови. Активирани се комуникациски канали и со Груевски.

ГОНЕТИ“ ФУНКЦИОНЕРИ
Која партија на кој начин се бори против корупцијата во своите редови додека е на власт? Направивме листа на кривично гонети функционери…

ТЕНДЕРСКИ ИГРИ
Во мај годинава почна постапката за големиот тендер за ретки болести, на кој конкурираа 13 компании за 46 лекови. Меѓу нив беше и новокомпонирана турска компанија.

ФАБРИКИ ЗА МАРИХУАНА
Ако пред неколку години се даваа десетици лиценци за одгледување канабис во само една година, во изминатава 2022 година биле дадени само две лиценци.

ВУЧИЌ И КУРТИ
Во последната секунда, американскиот амбасадор во Приштина успеа да го убеди Курти да ја одложи примената на одлуката за забрана на српските регистарски таблички на Косово.

ПОЛИТИЧКА ДЕГУСТАЦИЈА
Да не знае човек која владејачка гарнитура кои потези ги влече, нема да знае како да ги оцени, дали како дело на режим или исчекор кон демократија.

 

Колумнисти:

Д-р Гроздан ЦВЕТКОВСКИ
Со т.н. „Француски предлог“ ја редефинираа и Дарвиновата теорија за еволуцијата, според која човекот постанал од мајмун, само Македонецот од Бугарин.

Ристе ЉУБОТЕНСКИ
Разузнавачките активности на нашиот источен сосед, согласно актуелните политики на Софија – „еден народ во две држави“ се поприлично „јавни“.

Стојан АНДОВ
Народот во Македонија од комунистите бараше организирана борба за да си бидат Македонци, ниту Срби, ниту Бугари.

Наум СТОИЛКОВСКИ
Речиси 15 илјади евра месечно одат за плати за директорите на Железници, а фирмата „тоне“.

Стефан БОГОЕВ
Лукавиот Апасиев сфати дека е потешко левичарските идеи за еднаквост и правда да им ги долови на гласачите, отколку да продава евтин национализам и квази десничарски идеи.

Јанаки МИТРОВСКИ
Шест години, Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции не мрдна од мртва точка, а пациентите не добија легален и квалитетен канабис.