1310

by fokus 18:00
18:00

Новиот број на „Фокус“ можете да го купите и во електронски формат на овој линк

ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ
На ВМРО-ДПМНЕ не му пречеше токму во време на високи бројки на заболени и починати да организира протести, да собира толпи луѓе, кои шетаа по улиците, понекогаш и без потребната дистанца и маски. На улици може, на избори – не

ОД ДРУГ АГОЛ
Нели, историјата ја пишуваат победниците, па зарем Бугарија беше дел од антифашистичкиот блок во Втората светска војна, штом се перчи со нејзината историска „вистина“. И повторно ли сега, доколку ни ја крене рампата кон ЕУ, ќе биде наш „ослободител“? Ама од „европејскиот окупатор“!

- Advertisements -

СЛУЧАЈ „ЕВРОПСКИ ПАРИ“
Разрешената директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова  се соочува со јавни обвинувања, но и истрага, која ја отвори Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција и европските институции

ЖАН МИТРЕВ: ПРОЧИСТУВАЊЕТО НА КРВТА Е СКАПА МЕТОДА, НО ИМ ПОМАГА НА БОЛНИТЕ ОД КОВИД
Академик Жан Митрев е кардиохирург, кој долг период има своја приватна болница.Тој во интервју за Фокус објаснува дека Ковид 19 е вистински монструм, кој го уништува организмот, дека нема потреба пациентите веднаш да се лекуваат со антибиотици, каква е нивната соработка со Фондот за здравство и дека тек следува најстрашниот период од пандемијата….

РЕСПИРАТОРИТЕ ФАЌААТ ПРАШИНА
Од стотина пациенти, од почетокот на пандемијата, само четворица успеале да се разбудат и да продолжат да дишат самостојно, откако биле ставени на респиратор. Иако процентот е мал, сепак од ГОБ „8 Септември“ не се откажуваат на овој начин да ги лекуваат најтешките случаи

СДСМ НА ВЛАСТ, СДСМОВЦИ ВО ПЕНЗИЈА
Без оглед дали се работи за лични причини, неостварени политички цели и амбиции, или, пак, поради индиции за законски прекршувања и судир со етичките норми, факт е дека многумина високи функционери на СДСМ во изминатиов период беа разрешени или елегантно елиминирани

НИ НА НЕБО, НИ НА ЗЕМЈА
Добро е од време на време гласачите да предизвикаат страв кај елитата гласајќи за кандидат кој елитата не го поднесува. Чисто за да видат гласачите како ќе реагира елитата на нивниот избор, кој ќе ја почитува волјата на народот, а кој заслужува да добие клоца.

 

Колумнисти:

Наум СТОИЛКОВСКИ
Сега очекуваат да им се верува на паничната реакција дека „Ниту едно од бугарските барања не е признаено ниту пак уважено“? Јас сеуште стојам на истиот став дека властите МОРА детално да одговараат пред јавноста за средбата во Берлин, зошто покрај Договорот е потребен Анекс?

Ана ПАНОВСКА
Никој така сам себе се нема понижено како овие од ВМРО-ДПМНЕ со секојдневните плачки по телевизииве, со нивното толку недостоинствено соочување со поразот на изборите. Најстрашното од сè е што тие, со нивното секојдневно хаотично производство на политички пароли во низа, едноставно покажуваат дека се во партиско бунило, блиску до состојба на хистерија

Д-р Гроздан ЦВЕТКОВСКИ
Македонија беше замислена и конципирана како клептократска држава со политички екипи од алјази и џамбази. Затоа проклето вистинита, иако популистичка и лицемерна, за навек останува своевремената изјава на “државникот” Бранко Црвенковски: “Некој треба да ви ја направи државата, за вие да си играте”.

Стојан АНДОВ
Меморандумот е подмолен напад врз европската идеја бидејќи со измислици и конструкции сака да ги врати тешките времиња и старите омрази, низ кои мина Европа, што е опасно и за Европа и за бугарскиот и за македонскиот народ.

Ристе ЉУБОТЕНСКИ
Сегашната состојба на бугарско-македонските односи,е резултат на погрешниот пристап на ЕУ кој најочигледно се илустрира со поделбата на Балканот и создавањето на политичката категорија Западен Балкан.

Арбен ТАРАВАРИ
Да видиш како американскиот народ, од час в час, од ден на ден, се наоѓаше на рововите кон демократијата е убава слика, која испраќа јасна порака – тоа е цената да се врати Америка што ја сакаат. Без разлика на циркусијадата во која што се најдоа.

Јован ДЕСПОТОВСКИ
Ако со еден начин на работа успеваме да поттикнеме милиони евра инвестиции во приватниот сектор дома, зошто истиот модел да не се обидеме да го пресликаме и кај странските инвестиции, кои треба да дојдат кај нас.