Тодоров се спаси од интерпелација, за „непослушните“ лекари нема спас од откази

by Фокус 12:28
12:28

Пред неколку дена, министерот Тодоров се спаси од поднесената интерпелација од СДСМ и остана на министерското столче, иако на негова сметка беа упатени куп обвинувања за починати родилки и новороденчиња, лекарски грешки… но и неговиот понижувачки однос кон лекарската фела.

За време на неговото четиригодишно „владеење“, лекарите тврдат дека се најпонижени и деградирани, а само ако се спротивстават на здравствените политики што ги спроведува, можат да се соочат со местенки, закани за откази од работа, затвор, мобинг, инспекции и дисциплински комисии.

- Advertisements -

Дел од лекарите тоа го почувствуваа на своја кожа, а дел сѐ уште водат битка преку судските инстанци.

Со јавноста ќе ги споделиме приказните на неколку лекари – со што сѐ се соочуваат само затоа што јавно ја критикуваат власта.

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”