„Скопски пазар“ незаконски приватизирал државно земјиште, а потоа го препродал

  Ѓорги Ивановски од Ресен поднел кривична пријава за незаконска приватизација на земјиште на плоштадот во градот, во строгиот центар од страна на „Скопски пазар“.

  Пријавата се однесува на вработен во СП, како компанија која го приватизирала имотот под стоковната куќа во Ресен, на вработен во Управата за имотно-правни работи во градот, органот што го има издадено решението за приватизација и против вработен во катастарот кој учествувал во постапката за приватизација.

  Јавното обвинителство не постапува, а „Скопски пазар“ во меѓувреме си го препродал имотот

  Пишува
  Љубиша АРСИЌ

  ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”

   

  Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.