Меркел му дала рок на Груевски да ја предаде власта до средината на април!

by fokus 13:30
13:30

На средбата на Малта, како што се дознава од добро известени извори, Груевски ја искарал германската канцеларка да не се меша во внатрешните работи на Македонија, а со тоа што и ги споменал септемвриските избори во Германија и сугерирал дека таа треба повеќе да се грижи за себе, отколку за другите!

Германската канцеларка, според изворите, му порачала дека од него се очекува до средината на април да го одблокира демократскиот процес во Македонија и да дозволи да се формира влада која ќе ги придвижи реформите и ќе ја врати државата на евроатлантскиот пат.

- Advertisements -

Ако тоа не се случи, му порачала Меркел, „знаеме како ќе постапиме“!

Пишува
Зоран ДИМИТРОВСКИ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”