Лекарите трпат тортура како во времето на нацизмот

by Фокус 14:52
14:52

Ангелчо Андоновски е лекар, кој овој месец заврши специјализација од областа на педијатријата на скопската Детска клиника.

Тој истовремено работи како маркетинг-директор во фармацевтска компанија и е еден од лекарите што се појавуваат на сите протести, барајќи оставка од министерот за здравство, Никола Тодоров.

- Advertisements -

Доктор Андоновски е жесток критичар на власта и редовно ги критикува лошите здравствени реформи на првиот човек во здравството.

Тој за „Фокус“ отворено зборува за катастрофалната состојба во јавното здравство, за заканите и притисоците кои власта ги врши врз лекарите, за егзодусот на белите мантили, за директорите кои како партиски послушници добија пратенички места, за моралната одговорност која министерот треба да ја сноси за смртта на родилки, деца и на малата Тамара

Разговараше
Ирена МУЛАЧКА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”