Куќниот притвор – казна или награда за битолскиот градоначалник?

by fokus 14:48
14:48

Минимизирањето на аферите на високите партиски функционери, стана заштитен знак на еднодецениското владеење на ВМРО-ДПМНЕ. На Груевски воопшто не му е лесно: никој не сака со него во Влада, СЈО му дише во врат, а нови избори се ближат.

На стотина дена пред локалните избори, со своето криминогено однесување, ситуацијата дополнително му ја отежнува битолскиот градоначалник Владимир Талески, кој ќе остане запаметен како единствениот „татко на градот“, кому за време на извршување на градоначалничката функција му беше одреден домашен притвор.

- Advertisements -

Притворот го заслужи поради случајот „Транспортер“, во кој се сомничи дека со коруптивни тендери за школски превоз го оштетил општинскиот буџет за 360.000 евра. Но, тоа не е и неговиот единствен грев…

Пишува
Зоран МИЛОШЕСКИ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”