Елизабета Ѓоргиевска: Лекарите што го напуштија јавното здравство за време на пандемија, физички не можеа повеќе да издржат, не поради пари

by fokus 17:10
17:10

Елизабета Ѓоргиевска е стоматолог на Клиниката за детска и превентивна стоматологија и професорка на Стоматолошкиот факултет при УКИМ во Скопје.

Таа е сопруга на актуелниот претседател на државата, Стево Пендаровски, и негова вечна поддршка. Доктор Ѓоргиевска, во интервју за „Фокус“, објаснуваше за најактуелното прашање во моментов – ковид-кризата, нејзините впечатоци како државата се справува со досега најопасниот непријател, корона вирусот, дали имаме доволно здравствени капацитети и медицински персонал.

- Advertisements -

Таа уште објасни која е нејзината улога како прва дама и со што се занимава покрај нејзините редовни работни обврски

Разговараше
Ирена МУЛАЧКА

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС” КОЈ ШТО МОЖЕТЕ ДА ГО КУПИТЕ И ВО ЕЛЕКТРОНСКА ФОРМА НА ОВОЈ ЛИНК