Државни советници и кабинетски „стаорци“ со шест-седум плати

by fokus 12:56
12:56

Повеќето од луѓето од доверба на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, од доаѓањето на власт во 2006 година, се вкотвиле на добри работни позиции. Во меѓувреме, тие истовремено вршат уште неколку други функции, како членови на управни и надзорни одбори во разни институции.

Рекордер по функции и државни примања е Славе Веловски, еден од најблиските соработници на Груевски, кој има седум до осум функции, а, според аудиоснимките што ги објави Заев, тој има голема улога и во креирањето на проектот „Скопје 2014“.

- Advertisements -

Меѓу рекордерите, исто така, се државните советници на министерот Тодоров, осомничениот од СЈО во случајот „Трезор“, Небојша Стајковиќ, советничката од Општина Центар, од редовите на ДПМНЕ, Елена Петковска и други

Пишува
Ирена МУЛАЧКА

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”