Ангел Димитров: Во Република Северна Македонија недостасува точна проценка за бугарската позиција и за сопствените можности

by fokus 16:54
16:54

Ангел Димитров, копретседател на Мешовитата бугарско-македонска комисија, во моментов, веројатно, е најважната бугарска политичка фигура, во однос на Македонија, ЕУ и бугарското вето, кој дејствува од заднина, далеку од рефлекторите на јавната политичка сцена.

Гледано од македонски ракурс, заедно со Бојко Борисов, Красимир Каракачанов и Екатерина Захариева, тој е четвртиот јавач на апокалипсата, кој може да го спречи отпочнувањето на преговорите на Македонија со ЕУ.

- Advertisements -

Иако германски Франкфуртер Алгемајне Цајтунг ги нарекува „дворски историчари во Софија“, тој за себе верува дека работи за заеднички интерес, особено, што за вистината, во која верува и ја промовира, тврди дека е научно верификувана и објективна.

Разговараше
Ненад ЖИВАНОВСКИ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС” КОЈ ШТО МОЖЕТЕ ДА ГО КУПИТЕ И ВО ЕЛЕКТРОНСКА ФОРМА НА ОВОЈ ЛИНК