Ако Ахмети ја повлече поддршката за претседател, Заев ќе го смени со вмровската осумка

by fokus

Откако законот за употреба на јазиците стапи во сила, дојде до првиот јавен конфликт меѓу најголемите коалициски партнери.

Додека ДУИ се обидува политички да профитира од законот, припишувајќи го како свое дело, од СДСМ одговорија дека законот е проект на сите што го поддржаа. Набргу потоа следуваше најавата од Мала Речица дека ќе настапат со свој претседателски кандидат, со што интегративците сакаат да ја сведат на минимум албанската поддршка за СДСМ во битката со кандидатот на ДПМНЕ.

Но, и СДСМ има џокер во ракавот – може да ги замени во владата со Села и Касами, но и со осумтемина отцепени пратеници од ДПМНЕ

Пишува
Влатко СТОЈАНОВСКИ

ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС”