Животот на словачкиот премиер Фицо е надвор од опасност

by Фокус

Словечкиот премиер Роберт Фицо денеска беше застрелан со повеќе куршуми. Според неговиот заменик Томас Тараба, операцијата на Фицо е завршена и неговиот живот повеќе не е во опасност.

Полицијата вечерва на распит ја привела и сопругата на атентаторот. Човекот осомничен дека пукал во словачкиот премиер бил уапсен од полицијата на местото на настанот, јавува Би-Би-Си.

Според извештаите, Фицо ги поздравувал луѓето пред културниот центар во градот Хандлова, Словачка, кога биле испукани неколку истрели од толпата.

Поврзани новости