Жителите по петти пат го одбранија паркот во Тафталиџе

by fokus 12:40
12:40

Жителите на улицата Букурешка, во скопската населба Тафталиџе пет пати со ред ги бркаат багерите кои се обидуваат да го срушат зелениот парк и да почнат со копање на темелите на нова петкатница.

Група граѓани и денеска се собраа во паркот и ги избрка работниците и механизацијата.

Последниот обид за рушење на паркот се случи непосредно по поплавите во Стајковце кога багерите наместо да бидат испратени во поплавените подрачја, беа донесени во населбата да го ископуваат паркот.

Поврзани новости