Жерновски ја напушти салата додека Иванов држеше говор во ОН

by fokus

Заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски ја напуштил салата на Генералното собрание на ОН за време на говорот на македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

-Ја напуштив салата на ОН за време на говорот на Иванов, бидејќи не сакаме и нема да дадеме легимитет на неговиот скандалозен настап, полн со манипулации, омраза и создавање непријатели. Отворениот повик за бојкот на референдумот и грубата злоупотреба на говорницата е, всушност, апел за самоизолација, но и крајна неодговорност кон сегашните и идни генерации.Македонија нема повеќе време за губење. Испраќајќи го во историјата и него и неговите ставови, продолжуваме со нашите пријатели и партнери од ЕУ и НАТО да ја градиме, заедно со и за граѓани, заедничката просперитетна иднина, напиша Жерновски на ФБ.

Тој пред неколку дена рече дека иако седел веднаш до претседателот Иванов во седиштето на ОН, тие не проговориле ниту еден збор.

Поврзани новости