Жерновски до Бејли: Независен јавен обвинител, прв излез од кризата

by Фокус

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски денеска се сретна со новиот амбасадор на САД, Џес Бејли. Тие се сретнаа во кабинетот на Жерновски, каде по едночасовната средба дошле до заклучок дека се неопходн чекори и од власта и од опозицијата, за да се врати довербата во државата.

– Заклучивме дека навлегуваме во чувствителна фаза, во која мора се најдат решенија и да се седне на заедничка маса. Прв чекор за излез од кризата е именување на независен јавен обвинител. Сигурен сум дека ова има поддршка, а целиот процес треба да биде однадвор набљудуван – истакна Жерновски.

Поврзани новости