Жена спасена по 222 часа од под урнатините

by fokus

Од под урнатините на зграда во јужниот турски град Кахраманмараш спасена е 42-годишната Мелике Имамоглу дури 222 часа по првиот разорен земјотрес што го погоди југот на Турција, јави агенцијата Анадолија.

Имамоглу по 222 часа беше извлечена од урнатините во округот Оникишубат, Кахраманмараш, од тимовите за пребарување и спасување од Бурса.

Откако е извлечена од под урнатините, Имамоглу е предадена на медицинските екипи.

Во Кахраманмараш, кој беше епицентар на разорните земјотреси со јачина од 7,6 и 7,7 степени и други турски области погодени од земјотресот, продолжуваат напорите за пребарување и спасување на преживеаните од невидената катастрофа во во Турција загинаа најмалку 35.418 луѓе.

Фото: Анадолија

Поврзани новости