Жбогар: Македонија  ја има најголемата шанса за успех досега

by Fokus 15:49
15:49

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Европската унија во Република Македонија, Самуел Жбогар.

– Постои голем оптимизам во Брсиел дека Македонија е конечно подготвена да оди напред во интерес на иднината на граѓаните и на државата. Република Македонија  ја има најголемата шанса за успех досега за остварување на стратешките евро-атлантски цели – пренесе евроамбасадорот Жбогар на средбата со премиерот Заев.

- Advertising -

Претседателот на Владата на Република Македонија посочи дека Владата фокусирано го реализира реформскиот План 3-6-9 низ инклузивни политики на соработка во општеството, работи на подобрување на животниот стандард на граѓаните, како и на пријателска, принципиелна и конструктивна соработка со соседите и со земјите членки на ЕУ и НАТО.

-Владата на Република Македонија е определена да обезбеди квалитетен живот на граѓаните. Ќе ги спроведеме потребните реформи и низ политиките на градење мостови ќе ги осигураме евро-атлантските перспективи. Сметаме дека со сите позитивни чекори што ги правиме како Влада и како држава, реални се надежите Република  Македонија да добие чиста препорака и датум за преговори со ЕУ, како и покана за членство во НАТО, рече премиерот Заев.

 

 

Поврзани новости