Зголемен бројот на заразени – нови 47 случаи со Ковид-19

by fokus 16:40
16:40

Во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 19, Тетово – 11, Куманово – 6, Битола – 3, Прилеп, Струмица и Валандово – по 2, Велес и Гостивар по – 1. Регистрирани сe 14 оздравени пациенти од: Скопје – 7, Тетово – 5, Куманово и Струмица – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 156.171 бројката на оздравени пациенти е 150.321, на починати е 5.491, а на активни случаи изнесува 359.

Поврзани новости