Земјотрес утринава регистриран на граница меѓу Македонија и Србија

by fokus

Слаб земјотрес е регистриран утрово на границата меѓу Србија и Македонија забележуваат регионалните институти за геологија, геодезија и географија.

Земјотресот бил со јачина од 2,3 степени според Рихтеровата скала и е забележан нешто после 6 часот.

Епицентарот е во српското село Ланик, Пчињски округот, општина Прешево.

Длабочината на ударот е на 10 километри.

Поврзани новости