Земјотрес од пет степени утринава го затресе Дојран

by fokus

Во 5 часот и 24 минути утринава земјотрес од 5 степени според Рихтеровата скала е регистиран на 10 километри источно од Дојран. Ова е најголемиот земјотреси по серијата почувствувани од вчера, а кои потекнуваат од дојранското епицентрално подрачје.

Според досегашните информации последниот земјотрес предизвикал мали оштетувања на градбите во населените места низ Дојран. Истиот е почуствуван и од населението во соседните Грција и Бугарија.

Поврзани новости