Земјотрес го стресе грчкиот остров Кефалонија

by fokus 11:25
11:25

Земјотрес со интензитет од четири степени според Рихтеровата скала е регистриран во 10 часот и 20 минути по локално време во морскиот дел во близина на грчкиот остров Кефалонија, јави дописничката на МИА од Атина.

Според Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија во Атина, епицентарот на земјотресот бил во морскиот дел на 35 километри југоисточно од Кефалонија.

- Advertisements -

Првично беше соопштено дека земјотресот било со јачина од 4,1 степен, а потоа намалено на четири степени.

Поврзани новости