Зеленски во посета на војската во Бахмут: Благодариме што ја браните Украина!

by Fokus

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги посети позициите на фронтот кај Бахмут за време на посетата на регионот Доњецк, пишува Украинска Правда.

– Регионот Доњецк. Бојното поле кај Бахмут. Чест ми е што сум овде денес да ги наградиме нашите херои, да им подадам рака и да им се заблагодарам што ја бранеа нашата независност. Слава на сите кои се борат за Украина – напиша Зеленски на својот профил на Телеграм.

Русите во последните месеци постојано најавуваат дека Бахмут ќе падне, но…

Инаку, пред војната, Бахмут имал околу 70.000 жители и не бил ниту меѓу 50-те најголеми украински градови според бројот на жители.

Блискиот Соледар, кој Русите успеаја да го освојат по неколкумесечна војна, што го претставија како колосален успех еднаков на освојувањето на Киев, не беше ниту меѓу 300-те најголеми украински градови по население.

И некаде во времето кога Зеленски беше во посета на украинската армија кај Бахмут, Русите извршија напад врз регионот Запорожје. Била погодена станбена зграда, а моментот на ударот бил снимен од надзорните камери.

Поврзани новости