Зеленски: Во октомври вративме 500 квадратни километри територија

by fokus

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, најави дека украинската армија забрзано враќа сè повеќе територии, особено на југот на земјата, во време кога во Русија се слушаат критики против военото раководство поради начинот на кој се води оваа војна, пренесува „Ројтерс“.

Во видео обраќањето во четвртокот, Зеленски објави дека силите на Киев само во октомври повторно зазеле повеќе од 500 квадратни километри територија и десетици населби во јужниот регион на Херсон.

Украинскиот претседател Зеленски изјави дека од први октомври, украинските сили повторно зазеле повеќе од 500 квадратни километри територија и десетици населби во јужниот дел на регионот Херсон.

Поврзани новости