Зеленски во ненадејна европска турнеја: Дајте ни крила за слободата!

by Фокус

Украинскиот претседател Володимир Зеленски упати силен апел до западните сојузници да и обезбедат на неговата земја борбени авиони за борба против руските сили за време на посетата на Британија и Франција на неговото второ познато патување во странство по неиспровоцираната инвазија на Москва на неговата земја пред една година.

-Апелирам до вас и до светот, со едноставни, но сепак најважни зборови – борбени авиони за Украина, крила за слободата – рече Зеленски, пред британскиот парламент, додавајќи: „Знаеме дека слободата ќе победи, знаеме дека Русија ќе загуби“.

Британскиот премиер Риши Сунак подоцна на заедничка прес-конференција рече дека „ништо не е надвор од масата“ во однос на воената помош за Украина, додавајќи дека борбените авиони за Украина беа „дел од разговорот“.

По говорот на Зеленски во Парламентот, тој се состана со кралот Чарлс Трети, а потоа го придружуваше Сунак на инспекција на украински војници кои се обучуваат во југозападна Англија за управување со британските тенкови Челинџер 2, за кои Сунак рече дека ќе бидат распоредени во Украина следниот месец.

Зеленски подоцна пристигна во Франција на вечера со францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц.

Макрон пред состанокот во Париз рече дека Франција е „решена да и помогне на Украина да победи и да ги воспостави нејзините легитимни права“.

Зеленски ги повика Франција и Германија да не се двоумат во испораката на оружје, велејќи дека имаат „потенцијал да ја менуваат играта“ во текот на војната.

-Колку побрзо добиеме тешко оружје со долг дострел, а нашите пилоти ќе добијат модерни авиони, толку побрзо ќе заврши оваа руска агресија – порача тој.

Поврзани новости