Зеленски: Се чувствува дека руската агресија може да пукне

by Фокус

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, во своето редовно обраќање до сонародниците ноќеска истакна дека вчерашниот ден бил плоден меѓународен ден за неговата земја и за украинската одбрана.

-Се одржа уште еден, веќе десетти, состанок во формат Рамштајн. Се разговараше за муниција за нашите војници, артилерија, тенкови, заштита на украинското небо. Постои решение. Ова е особено важно сега – кога се чувствува дека руската агресија се приближува до моментот кога може да пукне – рече Зеленски.

Како што рече тој, не постои терорист кој би можел да го изгради својот потенцијал во конфронтација со слободниот свет.

-Русија не е исклучок. Мора постојано да го зголемуваме притисокот врз теророт. Притисок во нашата одбрана, во санкции против Русија, во уништување начини за заобиколување на санкциите на руската држава и нејзините компании, во политички и правни притисоци – порача Зеленски.

Поврзани новости