Зеќири: Напаѓачите ме бараа и мене извикувајќи го моето име

by Fokus 13:02
13:02

Мухамед Зеќири, кој денеска сведочи на судењето за обидот за убиство на пратеникот од Алијансата за Албанците, Зијадин Села на прашање на одбраната рече дека освен Села и другите пратеници биле цел на нападите, меѓу кои и тој.

-Ме бараа со име и презиме, а јас во кабината два бев со уште 4 колешки. Во еден момент дојдоа до вратата, но не можеа да ја отворат бидејќи ставивме стол со кој ја заглавивме, рече Зеќири.

Тој додаде дека Павле Богоевски бил нападнат, бидејќи и тој бил кај галеријата, но не успеал да се засолни.

Зеќири појасни дека слушнал како толпата вика: Каде е Мухамед Зеќири, каде е Мухи?

В.В.

Поврзани новости