Завршница на предметот „Транспортер“, утре се очекува пресуда за Талески

by Фокус 22:34
22:34

По речиси четиригодишно судење, утре се очекува пресудата за предметот „Транспортер“ во кој обвинети се поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески, поранешниот секретар Слободан Бончановски, 19 директори на основни и средни училишта, како и управители на автопревозни фирми.

Сите обвинети се гонат за злоупотреба на службената положба во врска со организирањето превоз на ученици во Битола, со што, според обвинителството, е направена проневера на околу 360.000 евра.

- Advertisements -
Banner Renault 300x250

Предметот беше отворен од стран на Специјалното јавно обвинителство, а го водеше судијката Добрила Кацарска.

Поврзани новости