Завршени се ДНК анализите на загинатите во авионската несреќа кај Солунска Глава

by fokus 12:56
12:56

Завршени се ДНК анализите на Институтот за судска медицина и во моментот се договара транспортот на четворицата бугарски државјани, кои завчера го загубија животот во авионската несреќа што се случи кај Солунска Глава, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

–  Истрагата ја спроведува независната Комисија за авионски несреќи и сериозни инциденти и сите насоки ги даваат тие и во однос на подигањето на остатоците од авионот. МВР е подготвена и во овие услови тоа да го изведе, меѓутоа чекаме наредба од оваа институција, изјави Спасовски по денешното одбележување на 15 години од формирањето на МАРРИ Регионалниот центар.

- Advertisements -

Претседателот на Комитетот за истраги на воздухопловни несреќи и сериозни инциденти – КИВНСИ, Зоран Илиевски, вчера информира дека остатоците на  авионот ќе бидат подигнати веднаш штом тоа ќе го дозволат временските услови, а дали ќе има потреба од вештачење на леталото, рече дека тоа ќе го покаже истрагата.

Формирана е Комисија за истражување на несреќата во која покрај претставници на КИВНСИ ќе бидат ангажирани и надворешни експерти од доменот на цивилното воздухопловството. Во истражниот тим за уривањето ан „цесната“ ќе се приклучат и двајца бугарски истражители.

Поврзани новости