Застреланиот тетовец требало да лежи затвор 26 години за убиство и други кривични дела

by fokus 14:27
14:27

По сознанија за местото каде престојувало осудено лице кое е сторител на повеќе тешки кривични дела, денеска во раните утрински часови Министерството за внатрешни работи спроведе полициска акција за лишување од слобода на осуденото лице, 38-годишниот Ј.П. од тетовското село Ларце, и негово спроведување во установа  за да ја издржува определената казна затвор во траење од 26 години и 10 месеци.

Лицето е осудено заради сторување на повеќе тешки кривични дела, меѓу кои и убиство, и во досегашните акции за негово лишување од слобода пружал активен отпор со употреба на оружје.

- Advertisements -

При акцијата, осудениот фрлил бомба кон полициските сили, по што се дал во бегство.  При тоа  бил сторен обид од полицијата да го спречи во бегството, но осудениот одговорил повторно со употреба на огнено оружје кон полициските сили. Поради тоа, употребена е сила од страна на полицијата при што осуденото лице е лишено од живот.

Надлежен  јавен обвинител врши увид на лице место на настанот во село Ларце, тетовско, заедно со увидни екипи од Министерството за внатрешни работи,  специјална единица за брза интервенција и единица за специјални задачи, како и Одделот за антитерористичка заштита од Управата за безбедност и контраразузнавање.  Местото е обезбедено и се прибираат докази за кои претстои натамошно вештачење по дадени наредби од јавниот обвинител. Издадена и е Наредба за вршење на обдукција над починатиот.

Повеќе детали за полициската акција која се спроведе утринава тука.

Поврзани новости