Запленети 700 килограми марихуана од албански државјани во Италија

by fokus 15:31
15:31

Италјанската полиција во водите на Јадранско Море, кај Отранто запленила 700 килограми марихуана и уаспила двајца албански државјани.

Aкцијата е реализирана во соработка со албанската гранична полиција од приморскиот град Валона,која по добиените информации по оперативен пат, почнала да го следи моторниот чамец во кој била дрогата.

- Advertisements -

Откако чамецот успел да избега и да навлезе во меѓународните води, биле известени италијанските власти, по што продолжила координирана акција.

– Како резултат на ангажираоста на полициите на двете земји успешно е реалзиирана акција за спечување недозволена трговија со дрога,во која, во близина на Сант Андреа,Отранто запленет е моторен чамец натоварен со 700 килограми марихуана. Уапсени се двајца албански државјани Д.Г(22) и А.Р.(30). Истрагата продолжува од двете страни на Јадранот со цел откривање на други лица вмешани во ова криминално дело,- соопшти албанската полиција.

Во него се додава дека албанската полиција, во соработка со меѓународните партнери останува посветена во максималната ангажираност за сузбивање на секоја незаконитост и го повикува секого кој има информации анонимно да пријави на бесплатниот телефонски број 112 или дигиталниот комесаријат.

Во изминатиот период од годинава, албанската, италијанската и грчката полиција имаат запленето околу 40 тони марихуана произведена во Албанија. Поголемата количина од запленетата дрога е од италијанската полиција.

Поврзани новости