Захарова: Европа го избра политичкото сплеткарење со вакцините место здравјето на луѓето

by Fokus 08:52
08:52

Европските земји играат политички игри околу вакцините место да размислуваат за здравјето на своите жители и да донесуваат одлуки во согласност со нивните потреби, изјави синоќа портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

-Доколку тие во време на пандемија, во време кога им е нарушен распоредот за снабдување со вакцини, не се почитуваат или едноставно немаат вакцини, а имаат можност да соработуваат со земјите каде што се произведува таа вакцина, сепак, давајќи им предност на политичките сплетки во однос на здравиот разум и здравјето на својот народ, тогаш не ме интересира дали ќе се вратат во нормала. Тоа се веќе нивни проблеми, рече Захарова, говорејќи за телевизијата „Русија 24“.

- Advertisements -
Banner 300x250_

Според портпаролката на рускоот МНР, во 2020 година проблемите со европската солидарност испаднаа од корпата како валкана долна облека.

-Се обидуваат на некој начин тоа внимателно да го камуфлираат, добро разбирајќи во колку лошо светло се прикажаа, изјави Захарова за „Русија 24“.

Поврзани новости