Захариева тврди дека Македонците зборуваат бугарски јазик, како што Аргентинците зборуваат шпански

by fokus 20:04
20:04

Бугарската министерска за надворешни работи, Екатерина Захариева во интревју за „Ефе“ направи споредба на Македонија со латинските земји во однос на јазикот.

-Земам пример од Латинска Америка. Фактот дека Аргентинците и Чилеанците зборуваат шпански јазик не ги прави помалку Аргентинци и Чилеанци. Фактот дека во еден момент тие имаат заедничка историја не го намалува нивниот суверенитет денес. Напротив, тоа ги приближува, рече Зафариева.

- Advertisements -

Таа тврди дека Бугарија никогаш не го негирала правото на постоење македонска држава, ниту нејзиниот суверенитет и желба да го нарекува јазикот како што сака, но сето тоа, нагласила, не треба да биде врз основа на лаги и негирања за начинот на кој е создадена нацијата.

На прашањето дали европските партнери ја разбираат бугарската позиција, Захариева вели дека и Грција не била разбрана, па 15 години го задржала своето вето кон Македонија.

Поврзани новости