Захариева: Ќе биде огромна грешка ако не се отворат преговорите со Македонија

by fokus 19:20
19:20

Одложувањето на почетокот на преговорите за пристапување на Северна Македонија во Европската унија ќе ја влоши и дестабилизира ситуацијата во регионот, изјави  вицепремиерката на Бугарија, Екатерина Захариева.

Бугарија го поддржа почетокот на разговорите и доколку нивниот почеток биде одложен за март следната година, тоа ќе биде огромна грешка, оцени Захариева, пренесува БГНЕС.

- Advertisements -

Поврзани новости