Заев за разлика од Груевски: Избори на 5 јуни нема да има

by Фокус 09:41
09:41

За разлика од Груевски, кој тврди дека избори на 5 јуни ќе има, лидерот на на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев исто така во интервју за Франс Прес тврди дека избори нема да се одржат на 5-ти јуни, повикувајќи се на разговори меѓу претставници на меѓународната заедница и политичките партии.

Заедно знаеме дека изборите ќе бидат одложени – рече тој во разговорот направен кратко по средбата со Јоханес Хајндл.

- Advertisements -

Заев очекува дека сите политички партии на почетокот на следната недела, во согласност со македонските закони ќе го повикаат Вељановски да свика седница и додаде дека ДИК најверојатно, ќе објави “дека условите за избори не се исполнети”.

Поврзани новости