Заев за БТВ: Ја предадов изолираната Македонија, во името на европска Македонија

by Fokus 10:21
10:21

Во Бугарија не сме само пријатели, туку станавме и сојузници, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за Бугарската национална телевизја – БТВ.

– Македонија доби со Договорот за добрососедство со Бугарија, а не загуби ништо. Ние зборуваме на јазик на којшто се разбираме. Само заедно можеме да си помогнеме и да одиме напред – изјави Заев.

- Advertisements -

Тој кажа и дека Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија ќе биде ратификуван до крајот на годината и дека тој договор покажал оти на државите не им треба трета страна за да се договорат.

На тврдењата дека ја предал државата со потпишување на договорот со Бугарија, Заев вели:

-Ја предадов излоираната Македонија во името на европска Македонија. Тоа е договор каков што склучуваат сите модерни држави, рече Заев.

Поврзани новости