Заев во Делчево: Ах, да стане Делчев да види до какво дереџе ја донесоа Македонија!

by fokus 22:59
22:59

Груевски си ги пакува куферите, Груевски заминува засекогаш. Денес падна првиот снег, ќе падне и оваа расипничка власт на фамилијата. Ќе одговараат за гревовите што ги направија, рече во своето обраќање Зоран Заев, лидерот на СДСМ во Делчево.

„Пред вас е блескава иднина што ќе го замени 10 годишното сивило на сиромаштијата. Си го сакаме животот во Македонија и ќе си го вратиме, тоа им го должиме на сите граѓани. Децата ни се по белиот свет, ќе си ги вратиме. Болката на родителите ќе се претвори во радост. Делчево мора да го оправда тоа што го носи името на Гоце Делчев, да го оправда аманетот. Ах да стане Делчев и да види какви неранимајковци го носат светото име на ВМРО, и да види на какво дереџе ја донесоа Македонија, за тоа ли тој се борел, ќе умре повторно, но овој пат од жал“, вели лидерот на социјалдемократите.

- Advertisements -

Порача дека никој не може однадвор да дојде и да ни ја спаси Македонија. Затоа Делчев зборуваше дека делото на ослободувањето на еден народ е пред се негово сопствено дело на неговите сопствени рацете.

„Во наши раце е пенкалото, да се ослободиме од крпениот живот и да обезбедиме модерен живот како Европа, Хрватска и да обезбедиме живот овде“, рече Заев.

Минимална плата ќе биде 12.000 денари, а просечната 30.000 денари, со што сите ќе има услови за пристоен живот, вети лидерот на СДСМ.

„Со финансиска поддршка за домашните фирми мали и средни претпријатија ќе обезбедиме просечна плата од 30.000 денари. Украдените пари ќе ги вратиме кон граѓаните. Груевски потроши 700 милони евра за споменици и фасади, а јас ќе потрошам 700 милиони евра за нови работни места за повисоки плати за граѓаните“, рече Заев.

Тој вети и плата плус за секое семејство преку поврат на ДДВ, бесплатно болничко лекување, бидејќи како што рече ничие здравје нема да зависи од тоа дали има пари за лечење или не.

„Ќе има и правда и правичност, правда за криминалците за да не му падне на памет на некој друг да го направи ова што го направи криминалната банда на Груевски. Оние кои имаат помалку ќе плаќаат помалку. Ќе има живот за сите, на дофат е тој живот, живот на спокојни родители, радосни деца. Овој план се телеми на наука, историја и факти. Во оваа програма го земавме најдобро од светот овој план го плаши нашиот противник, нема веќе крадење на животот“, порача Заев и продолжи:

„Се збунил Груевски, вели ќе има федерализаицја и кантонизација, не не ќе има конфискација, фамилијата на власт ќе врати се што им одзеде на стотици фамилии. Им се смее цела Македонија почнаа со икони да шетаат по митинзи. Господ ќе им прости, но народот нема да им прости“, додаде Заев.

Поврзани новости