Заев: Вечно ќе бидеме Македонци и вечно ќе зборуваме македонски јазик

by fokus 09:54
09:54

По вчерашната лидерска средба, на која не се постигна договор за аспектите на референдумот за името, премиерот, Зоран Заев, утринава уверува дека македонскиот идентитет не е загрозен.

„Татковината ќе ја биде. Македонија ќе стане членка на ЕУ и НАТО, а македонскиот народ вечно ќе биде македонски народ и вечно ќе зборува македонски јазик“, пишува тој.

- Advertisements -

Заев вчера изјави дека референдумот ќе биде спроведен и без учество на опозицијата од која се бараше да го повика своето членство да не го бојкотира.

Поврзани новости