Заев утре ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во Софија

by fokus 22:40
22:40

Премиерот Зоран Заев утре ќе престојува во Софија, каде ќе учествува на Самитот за Западен Балкан, што се организира во рамки на Берлинскиот процес со кој копретседаваат Северна Македонија и Бугарија, потврдија за МИА од Владата.

На Самитот ќе учествуваат лидерите на земјите од Западниот Балкан, шефови на држави или влади на членките на ЕУ, меѓу кои и бугарскиот премиер Бојко Борисов и германската канцеларка Ангела Меркел, како иницијатор на Берлинскиот процес, високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји.

- Advertisements -

Предвидено е земјите од Западен Балкан на Самитот да усвојат Акциски план за Заеднички регионален пазар.

Поврзани новости